 |
Forum Mikromodelarzy
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
łsobota
Moderator

Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 638
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Czechowice Dziedzice
|
Wysłany: Nie 14:35, 03 Lut 2008 Temat postu: Nakajima NC Type 91-I [AZ Models, 1:72] |
|
|
Gdy kilkanaście lat temu zobaczyłem po raz pierwszy zdjęcie japońskiego myśliwca Nakajima NC Type 91 odrazu bardzo mi się on spodpodobał.
[link widoczny dla zalogowanych]
Gdy więc 2,5 roku temu postanowiłem powrócić do sklejania modeli od razu zacząłem się rozglądać za modelem tego samolotu. Niestety na rynku dostępne były tylko koszmarnie drogie modele żywiczne (np. Choroszy Modelbud) oraz niemal nieosiągalne vacu wypuszczone na rynek bodajże w 1984, którego i tak bym nie kupił. Jakieś pół roku temu z radością odkryłem, że nieznana mi wcześniej firma AZ Models (czeski producent "short run'ów") początkiem 2007 roku wypuściła na rynek wtryskowy model tego samolotu. Kilkanaście dni później Nakajima była już w moich rękach
Po otwarciu paczki moim oczą ukazało się ładne (ale niezbyt wytrzymałe) pudełko ozdobione przyjemnym dla oka artboxem z jednej strony i kolorowym schematem malowania z drugiej:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Jak to zwykle bywa z "szortranami" z pewną obawą otworzyłem pudełko i zajrzałem do jego wnętrza. I w tym momencie wszelkie obawy o jakość zestawu odeszły w nicość Wewnątrz znajdowała się jedna ramka z szarego, przyjemnego w dotyku plastiku, z 29 czysto odlanymi częściami:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Oprócz tego w skład zestawu wchodzi 11 części żywicznych, klisza z zegarami i owiewką oraz wyprodukowana przez Eduarda fototrawiona blaszka z kilkudziesięcioma częściami służącymi do zwaloryzowania zarówno wnętrza modelu jak i części zewnętrznych i wdrukowana przez cenioną w modelarskim światku firmę Tally Ho! kalkomania:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Całości dopełnia sześciostronicowa instrukcja. Jest ona średnioczytelna ale za to wydrukowana na papierze kredowym - oj nie ładnie panie Muzikant, nie ładnie - z ekologicznego punktu widzenia oczywiście. A parafrazując Jules'a Winnfield'a z "Pulp Fiction": "Moja narzeczona dba o środowisko, więc i ja o nie dbam, ale lubię dotknąć dobrego papieru"(*):
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Instrukcja jak widać jest uniwersalna i odnosi się do całej trójki wydanej przez AZ Models - dwóch zestawów Nakajima NC Type 91-I (malowanie japońskie i zdobyczne chińskie) i jednego zestawu Nakajima NC Type 91-II.
Podsumowując, napiszę tylko, że AZ Model wykonał kawał porządnej roboty (i to nie tylko przy tym modelu, mam także ich Bredę 27M w malowaniu chińskim i zestaw ten trzyma poziom prezentowanego powyżej - zresztą postaram się zrobić "inbox'a" i tego modelu). Model jest godny polecenia niemal każdemu modelarzowi. No może poza tymi dopiero zaczynającymi swoją przygodę z modelarstwem ("short run" nie jest dobrym wyborem na początek). Przy odrobinie wysiłku z tego zestawu można wykonać naprawdę ładną miniaturkę tego ciekawego (i mało znanego) myśliwca, i to za naprawdę przystępną cene (ok. 55złotych).
Na koniec zamieszczę jeszcze zdjęcia pudełek dwóch pozostałych zestawów:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
I jeszcze [link widoczny dla zalogowanych] do miejsca gdzie można poczytać sobie (ale ostrzegam, że niewiele tego) o samym samolocie.
(*) dla tych co nie oglądali orginalna kwestia wygłaszana przez Jules'a brzmi mniej więcej tak: "Moja narzeczona nie jada mięsa, więc i ja jestem jaroszem, ale lubię smak dobrego hamburgera"
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez łsobota dnia Nie 8:49, 31 Maj 2009, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
zibi
Nasz Człowiek
Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 440
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Nie 20:07, 03 Lut 2008 Temat postu: |
|
|
hmmmm abstrachując od modelu ciekawe jak to jest że gdzieś całkiem blisko jest możliwa kooperacja kilku firm niby bedących konkurencja ale jednak egzystujących wspólnie ehhhhhhhhhh. Czesi potrafią
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
łsobota
Moderator

Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 638
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Czechowice Dziedzice
|
Wysłany: Nie 20:21, 03 Lut 2008 Temat postu: |
|
|
Żeby było weselej, to AZ Models działa niejako pod pod egidą Legato Kits - przynajmniej stronę internetową mają wspólną
A co do konkurencji to nie sądze, żeby jakoś specjalnie wchodzili sobie w drogę. Eduard i Tally Ho! napewno dostają swoją dolę od każdego sprzedanego modelu zawierającego ich blachę czy kalki (albo dostali raz a porządnie ), a AZ Models kusi klientów ładnie zwaloryzowanym zestawem. I wszyscy są szczęśliwi - a najbardziej klienci, bo dostają od razu wszystko w jednym pudle i w zasadzie nie muszą wydawać pieniędzy na dodatki. Dlatego właśnie lubię short run'y. Trzeba się przy nich namęczyć bardziej niż przy składających się jak klocki Tamiyach czy innych Hasegawach a radości potrafią dostarczyć jakby więcej.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez łsobota dnia Nie 20:26, 03 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Toff
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1588
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Gdańsk
|
Wysłany: Nie 20:40, 03 Lut 2008 Temat postu: |
|
|
Cytat: |
Trzeba się przy nich namęczyć bardziej niż przy składających się jak klocki Tamiyach czy innych Hasegawach a radości potrafią dostarczyć jakby więcej. |
Mi każdy model, przy którym się namęczę sprawia nie jakby więcej radości, ale ZDECYDOWANIE więcej radości! Dlatego nie kupuję nic Tamiyi i Hasegawy.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
łsobota
Moderator

Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 638
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Czechowice Dziedzice
|
Wysłany: Nie 22:54, 03 Lut 2008 Temat postu: |
|
|
Toff napisał: |
Mi każdy model, przy którym się namęczę sprawia nie jakby więcej radości, ale ZDECYDOWANIE więcej radości! |
O tak! Pamiętam swoją walkę z Lorną z Pavli. Najbardziej przegięty model jaki widziałem - nic do niczego nie pasowało a każda część wyglądała jakby była zalana "ochronną" warstwą plastiku. Do tego kadłub na prawie całej swojej długości miał fakturę papieru ściernego o ziarnistości ok. 800. Ale najbardziej zawalone to było prawe skrzydło - całość składa się z czterech części, po złożeniu których na jego dolnej powierzchni widniał rów szerokości 4mm Modelu na razie nie skończyłem, ale po wpakowaniu w niego "tony" szpachli, zużyciu niemal całego arkusza papieru wodnego i złamaniu pilnika udało mi się go doprowadzić do stanu umożliwiającego położenie podkładu. Na razie wygląda to tak:
[link widoczny dla zalogowanych]
I tak sobie czeka na lepsze czasy, ale już z tego co udało mi się z tym modelem uzyskać do tej pory jestem bardziej zadowolony niż ze skończenia niejednego "samo się składającego" samolotu.
Oczywiście mogłem pójść na łatwiznę i kupić Fine Molds'a
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez łsobota dnia Nie 22:55, 03 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Charcoal Theme by Zarron Media
|