Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna Forum Mikromodelarzy

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"SCHARNHORST" - Tamiya 1:700 pancernik DKM

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna -> Modele - IN BOX
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin Rogoza
Pomocnik



Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob 15:23, 17 Kwi 2010    Temat postu: "SCHARNHORST" - Tamiya 1:700 pancernik DKM

Zanim nadejdzie chwila pierwszego warsztatu na tym forum, przedstawiam swojego pierwszego In-Boxa.

Bohaterem jest starusieńki model niemieckiego pancernika IIWŚ - Scharnhorst - Tamiya 77518 (31801) - nr na pudełku 118. Na części dennej / wodnicy widnieje data 1975, zatem model ma 35 lat Exclamation Jednak, jak na swój wiek, śmiem twierdzić, że jest całkiem przyzwoicie wykonany - i z pewnością bije na głowę niejednego współczesnego producenta.
Charakterystyczną cechą i bardzo widoczną są ślady po wypychaczach, jednak umiejscowione są w niewidocznych miejscach. W kilku miejscach zauważalne delikatne jamy skurczowe - łatwe do usunięcia.

Model przedstawia okręt na rok 1943 (w instrukcji nie ma o tym mowy) czyli już po wszystkich modernizacjach (stan na okres pobytu w Norwegii), a zaproponowane malowanie sugeruje, że są to ostatnie miesiące życia tego okrętu.


Pudełko - typowe dla produktów tego japońskiego producenta - opatrzone sympatycznym obrazkiem - zdecydowanie za krótkie jak na długość modelu. Przez to mamy oddzielony rufową część kadłuba - połączenie z pewnością wymagać będzie szpachlowania.

W pudełku znajdujemy trzy ramki z elementami, element wodnicy oraz kadłub w dwóch częściach oraz metalowe elementy zapobiegające wypaczaniu się kadłuba. Ponadto typowa instrukcja z krótkim rysem historycznym Scharnhorsta, instrukcja budowy, schematem malowania.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Kadłub - składa się z trzech elementów: kadłuba głównego, jego części rufowej oraz wodnicy. Podział kadłuba na dwie części nie jest zbyt "szczęśliwym" rozwiązaniem - jednak połączenie części nie powinno nastręczać problemu. Deskowanie pokładu wykonane jako wypukłe linie spoin pomiędzy deskami - bardzo delikatne i na pewno nie będzie raziło po pomalowaniu i całkowitym sklejeniu.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Ramka A - dziobowe i rufowe elementy deskowania pokładu, wodnosamoloty (z widocznymi liniami podziału, zaznaczonymi elementami rozpoznawczymi - krzyże), artyleria średnia, nadbudówka główna i inne.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Ramka B - artyleria drobna, szalupy, żurawiki, fragment pokładu nadbudówki, część artylerii głównej. Lufy koniecznie do wymiany na toczone.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Ramka C - kolejna część pomostu, elementy artylerii, inne.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Podsumowanie - na chwile obecną praktycznie nie ma alternatywy dla tego modelu - kiedyś, dawnymi czasy Trumpeter wypuścił Scharnhorsta, ale zupełnie go nie widziałem, a i Internet mało wie na jego temat. Tak więc jest to jedyny model w tej skali tego pancernika. Ważną rzeczą jest fakt, że dość wiernie odwzorowuje stan okrętu na rok 1943, a widok i rzut modelu dość ściśle pokrywa się z dostępnymi planami i opracowaniami na temat tego pancernika. Patrząc na model przez pryzmat najnowszych technologii i dokładności serwowanych nam przez wielu współczesnych producentów, to obecnemu modelowi brakuje do nieco finezji. Jednak, jak już wspomniałem, mimo swego wieku, może być wzorem dla niektórych obecnych producentów.

Rynek dodatków oferuje dość spory wybór do tego modelu, dlatego uważam, że z ich pomocą oraz odrobiną wkładu własnego można wykonać bardzo fajną replikę Scharnhorsta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna -> Modele - IN BOX Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Charcoal Theme by Zarron Media
Regulamin